بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» چگونه مثبت اندیش باشیم؟

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

راهکارهایی برای مثبت اندیشی!

وقتی به کلمه "مثبت" فکر می کنیم، احتمالا اکثر ما به "خوشحالی" فکر می کنیم. با این حال، شادی تنها نوع مثبت اندیشی نیست. راه‌های زیادی برای مثبت‌تر شدن در زندگی‌ وجود دارد، حتی زمانی که غم، عصبانیت یا چالش‌ها را تجربه می‌کنید. تحقیقات نشان می دهد که ما توانایی های زیادی برای انتخاب احساسات مثبت و روش های تفکر داریم. در واقع، احساسات ما به معنای واقعی کلمه بدن ما را در سطح سلولی تغییر می دهد. بسیاری از تجربیات ما در زندگی نتیجه نحوه تفسیر و واکنش ما به محیط اطرافمان است. خوشبختانه، به جای سرکوب یا تلاش برای رهایی از شر احساسات منفی، می‌توانیم آن‌ها را متفاوت تفسیر کنیم و به آنها پاسخ دهیم. متوجه خواهید شد که با کمی تمرین، صبر و پشتکار، می توانید مثبت تر شوید.


چیزی که هستید را بپذیرید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

اگر نتوانید (یا نخواهید) مشکل را تشخیص دهید، نمی توانید طرز فکر خود را تغییر دهید. پذیرفتن اینکه افکار و احساسات منفی دارید، می تواند به شما در شروع روند تغییر کمک کند. سعی کنید خود را به خاطر افکار یا احساساتتان قضاوت نکنید. به یاد داشته باشید: افکاری که در سرتان ظاهر می شوند یا احساساتی که تجربه می کنید ذاتا "خوب" یا "بد" نیستند، بلکه فقط افکار و احساسات هستند. آنچه شما می توانید کنترل کنید نحوه تفسیر و پاسخ به آنها است.

چیزهایی را نیز در مورد خودتان بپذیرید که نمی توانید آنها را تغییر دهید. برای مثال، اگر فردی درون‌گرا هستید که برای «شارژ شدن» به تنهایی نیاز دارید، تلاش برای برون‌گرا بودن همیشه باعث می‌شود احساس خستگی و ناخشنودی کنید. خودتان را همان طور که هستید بپذیرید. سپس می‌توانید آزادانه به مثبت‌ترین خود تبدیل شوید!


چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟ مطلب مرتبط چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟

هدف گذاری کنید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

اهداف، به ما دید مثبت تری نسبت به زندگی می دهند. تحقیقات نشان داده است که تعیین یک هدف واقع بینانه می تواند بلافاصله احساس اعتماد به نفس بیشتری به شما دهد و خودکارآمدی شما را افزایش دهد، حتی اگر بلافاصله به هدف نرسید. تعیین اهدافی که شخصاً برای شما معنادار باشد و با ارزش‌های شما همسو باشد، به شما کمک می‌کند تا به آنها دست یابید و در زندگی خود به جلو حرکت کنید.

با اهداف کوچک شروع کنید. آهسته و پیوسته پیش بروید. اهداف خود را مشخص کنید. هدف "مثبت تر بودن" عالی است، اما آنقدر بزرگ است که احتمالاً نمی دانید چگونه شروع کنید. در عوض، اهداف کوچک تری را تعیین کنید، مانند «دوبار در هفته مدیتیشن کنید» یا «یک بار در روز به یک غریبه لبخند بزنید».

اهداف خود را مثبت بیان کنید تحقیقات نشان می دهد که اگر آنها را مثبت بیان کنید، احتمال دستیابی به اهدافتان بیشتر است. به عبارت دیگر، اهداف خود را به چیزی تبدیل کنید که برای آن تلاش می کنید، نه چیزی که از آن اجتناب می کنید. به عنوان مثال: "از خوردن غذاهای ناسالم دست بکش" یک هدف غیر مفید است و می تواند باعث احساس شرم یا گناه شود. "هر روز 3 وعده میوه و سبزیجات بخور" خاص و مثبت است.

بر خود متمرکز شوید. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید دیگران را کنترل کنید. اگر اهدافی را تعیین کنید که نیاز به پاسخ خاصی از سوی دیگران داشته باشد، ممکن است در نهایت احساس ناراحتی کنید چون، همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نمی رود. در عوض، اهدافی را تعیین کنید که به آنچه می توانید کنترل کنید بستگی دارد - عملکرد خودتان.


یک دفتر خاطرات داشته باشید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

تحقیقات اخیر نشان می دهد که در واقع یک فرمول برای مثبت بودن وجود دارد: به نظر می رسد سه احساس مثبت در مقابل هر احساس منفی شما را در تعادل نگه می دارد. داشتن یک دفتر خاطرات می تواند به شما کمک کند تا تمام تجربیات عاطفی روزانه خود را ببینید و تعیین کنید که احساسات شما کجا نیاز به تنظیم دارد. همچنین این می تواند به شما کمک کند روی تجربیات مثبت خود تمرکز کنید و راحت تر آن ها را به یاد بیاورید.

داشتن یک دفترچه یادداشت باید چیزی بیش از فهرستی از چیزهایی باشد که دوست ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد که تمرکز تنها بر احساسات و تجربیات منفی در دفتر خاطرات شما، آنها را تقویت می‌کند و باعث می‌شود احساس منفی بیشتری داشته باشید.

درعوض، آنچه را که احساس می کنید، بدون قضاوت خوب یا بد بنویسید. به عنوان مثال، یک تجربه منفی ممکن است به این صورت باشد: "امروز وقتی همکارم با وزن من شوخی کرد، احساس ناراحتی کردم."

سپس، در مورد پاسخ خود فکر کنید. در آن لحظه چگونه پاسخ دادید؟ اکنون با کمی گذشت زمان چگونه پاسخ می دهید؟ به عنوان مثال: «در آن لحظه، احساس وحشتناکی در مورد خودم داشتم، انگار بی ارزش بودم. حالا که دوباره به آن فکر می کنم، متوجه می شوم که همکارم به همه، چیزهایی مثل این می گوید. شخص دیگری نمی تواند من یا ارزش من را تعریف کند. فقط من می توانم این کار را انجام دهم.»

سعی کنید به این فکر کنید که چگونه می توانید از این تجربیات استفاده کنید. چگونه می توانید از این برای رشد شخصی استفاده کنید؟ دفعه بعد چکار میکنید؟ به عنوان مثال: «دفعه بعد که کسی چیزی آزاردهنده می‌گوید، به یاد می‌آورم که قضاوت‌های او من را تعریف نمی‌کند. من همچنین به همکارم خواهم گفت که نظرات او غیر حرفه ای است و احساسات من را جریحه دار می کند تا به یاد داشته باشم که احساساتم مهم هستند.

به یاد داشته باشید که چیزهای مثبت را نیز در خاطرات خود بگنجانید! حتی چند لحظه وقت گذاشتن برای یادداشت کردن مهربانی یک غریبه، یک غروب زیبا یا یک گفتگوی لذت بخش با یک دوست به شما کمک می کند این خاطرات را «ذخیره» کنید تا بتوانید بعداً آنها را به خاطر بیاورید.


قدردانی را تمرین کنید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

قدردانی بیش از یک احساس است. مطالعه ها نشان داده اند که قدردانی برای شما خوب است چون تقریباً بلافاصله به شما حس خوبی می دهد و هر چه بیشتر تمرین کنید، حس خوب افزایش می‌یابد. قدردانی به شما کمک می کند احساس مثبت تری داشته باشید، روابط شما را با دیگران تقویت می کند و احساس شادی را افزایش می دهد.

برخی از افراد به طور طبیعی در شکرگزاری و قدردانی بهتر هستند. با این حال، شما می توانید یک "نگرش سپاسگزاری" را بدون توجه به سطح "قدردانی و شکرگزاری" که به طور طبیعی دارید، پرورش دهید!

این چیزهای خوب را بچشید انسان ها تمایل زیادی برای تمرکز روی چیزهای منفی دارند و اجازه می دهند چیزهای مثبت از کنار آن ها بگذرد. وقتی چیزهای مثبت زندگی خود را یادداشت می کنید، لحظه ای را به تصدیق آنها اختصاص دهید. سعی کنید آنها را در حافظه خود "ذخیره کنید". برای مثال، اگر در پیاده‌روی روزانه‌تان یک باغ گل زیبا دیدید، لحظه‌ای بایستید و به خود بگویید: «این لحظه زیبایی است و من می‌خواهم به یاد بیاورم که چقدر برای دیدن آن احساس سپاسگزاری می‌کنم».


از تأثیرات منفی دوری کنید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

از تأثیرات منفی دوری کنید. انسان ها به شدت مستعد ابتلا به "سرایت عاطفی" هستند، به این معنی که احساسات اطرافیان بر احساسات ما تأثیر می گذارد. از انسان های بد و منفی دوری کنید تا به شما آسیب نرساند.

دوستان خود را هوشمندانه انتخاب کنید. دوستانی که اطرافمان را احاطه کرده اند می‌توانند تأثیر زیادی بر دیدگاه‌های ما داشته باشند - هم خوب و هم بد. اگر دوستان شما همیشه منفی هستند، روند مثبت اندیشی را با آنها به اشتراک بگذارید و آنها را نیز تشویق کنید تا راه های مثبت اندیشی را بیاموزند. اگر آنها تمایل دارند منفی بمانند، ممکن است لازم باشد به خاطر خودتان از آنها جدا شوید.

فقط کاری را انجام دهید که با آن احساس راحتی می کنید. اگر در انجام کاری احساس راحتی نمی کنید، احتمالاً در مورد انجام آن احساس بد، گناه یا نگرانی خواهید داشت. این یک تجربه مثبت ایجاد نمی کند. یادگیری «نه» گفتن به کارهایی که نمی‌خواهید انجام دهید، می‌تواند به شما کمک کند احساس قوی‌تری داشته باشید و با خودتان راحت‌تر باشید. این در مورد دوستان و عزیزان و در موقعیت های کاری نیز صادق است.


با آسیب های گذشته مقابله کنید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

با آسیب های گذشته مقابله کنید. اگر احساس می کنید که دائماً احساس ناراحتی، غم یا منفی بافی می کنید، ممکن است برخی از مسائل اساسی داشته باشید که باید با آنها برخورد کرد. برای مقابله با آسیب‌هایی مانند سوء استفاده در گذشته، قرار گرفتن در معرض استرس، بلایای طبیعی، غم و اندوه و از دست دادن از متخصصان کمک بگیرید.

به دنبال یک روانشناس دارای مجوز بگردید، به ویژه فردی که در درمان تروما تخصص دارد.


از شکست نترسید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

 به تعبیر فرانکلین دی، تنها چیزی که باید از آن بترسیم خود ترس است. ما زمین می خوریم و اشتباه می کنیم. مهم این است که چگونه دوباره برگردیم. اگر انتظار موفقیت را داشته باشیم، اما از شکست نترسیم، بهترین شانس را برای مثبت اندیشی در تمام این مدت داریم.


کارهایی را که دوست دارید انجام دهید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

این ساده به نظر می رسد، اما گاهی اوقات اجرای آن سخت است. زندگی شما ممکن است بسیار شلوغ باشد، بنابراین کارهایی را در روز خود انجام دهید که به طور مداوم شما را خوشحال می کند. وقتی کاری را انجام می دهید که دوست دارید، از غمگین بودن حواستان پرت می شود. برخی از فعالیت های مثبتی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

گوش دادن به موسیقی

خواندن کتاب، خواندن برای شما خوب است. حتی می تواند به شما همدلی بیاموزد و اگر در حال خواندن کتاب غیرداستانی هستید، می تواند به شما کمک کند اطلاعات و دیدگاه های جدیدی در مورد جهان بیاموزید.

ورزش، سرگرمی و غیره

چگونه بفهمیم افسردگی داریم؟ مطلب مرتبط چگونه بفهمیم افسردگی داریم؟

بودن در کنار دوستان و خانواده.

هیبت الهام بخش. مطالعات نشان می دهد که احساس هیبت یا شگفتی که هنگام قدم زدن در طبیعت، تماشای یک نقاشی خیره کننده یا گوش دادن به سمفونی مورد علاقه خود تجربه می کنید، برای سلامتی شما، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی عالی است. هر زمان که می توانید، راه هایی را بیابید که کمی شگفتی را در زندگی خود بگنجانید.


فرم ارسال نظر





  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده