موضوع : افکار مثبت و منفی | بازدید : 65 | تگ ها : افکار مثبت و منفی
تاريخ : شنبه 7 فروردين 1395 | 18:42 | نویسنده : رز ابی

چگونگی افکار انسان، چگونگی سازماندهی آنها، چگونه درگیر شدن در اندیشه خود و غلبه انواع خاصی از افکار بر ذهن فرد تاثیر بسزایی بر احساس، رفتار، شخصیت، باورها و نهایتاً زندگی او خواهد داشت. نوع نگرش و تفکرات هر انسانی از نحوه توجیه و تفسیر تجربیاتش ناشی می گردد. افکار انسان در یک طبقه بندی بسیار ساده در دو مقوله مثبت و منفی دسته بندی می‌شوند و غلبه هر یک از آنها بر ذهن فرد شیوه زندگی او را در حدی وسیع نشان می‌دهد. بطوریکه همین افکار ساده به راحتی ممکن است موجب تفاوت سبک زندگی فرد با سایرین، یا با خود او در مراحل مختلف شود.

 

افکار مثبت

بر اساس این دسته بندی افکار مثبت آن دسته از افکاری را شامل می‌شود که تاثیرات مفیدی بر ذهن و رفتار فرد به جای می‌گذارند، هدایت کننده هستند و اغلب موجبات زندگی دلپذیر را فراهم می سازند. افرادی که دارای چنین افکاری هستند کمتر در دام استرس و فشار روانی گرفتار می‌شوند و یا حداقل به راحتی خود را می توانند از چنین شرایطی رها کنند. این افراد اعتماد به نفس بالاتری دارند، دید خوبی نسبت به خود دارند و بطور کلی افکار آنها حول و حوش خوب بودن، سالم بودن و واقع بین بودن دور می زنند. 

 

افکار منفی

همه ما در مواقعي با افکار منفي روبرو بوده ايم اما هنگامي كه فردي منفي انديش باشيم، روي نيروها و نكات منفي تمركز كرده و بطور ناآگاهانه انرژي هاي منفي و زيان آور را بر خود حاكم مي سازيم بطوري كه جايي براي انديشه هاي مثبت باقي نمي ماند و دچار نوعي آسيبهاي جسمي و روحي مي شويم. افکار منفی تحریک کننده هیجانات منفی در انسان هستند. اغلب اضطرابها و افسردگیها، اختلالات ارتباطی، مشکلات زناشویی و انواع مسائل دیگر در زندگی فرد ناشی از غلبه همین افکار منفی بر ذهن فرد است که بیشتر در اثر وقایع بیرونی که ناراحت کننده و بار منفی دارند برای افراد راه اندازی می‌شوند. افكار منفی می‌توانند امید به آینده و تلاش را از بین برده و فرد را برای طی مسیر زندگی، تنها و ناامید رها كند. با این تصور که کارهایتان سر و سامان نخواهند گرفت، در شما احساس اندوه و انفعال ایجاد شده و از تلاش و کوشش دست خواهید کشید. یكی از ویژگی‌های افكار منفی، طولانی بودن و كامل شدن آنهاست، فكرهای منفی این قدر در ذهن باقی می ماند و دنبال هم می‌چرخد تا یك ماجرای تلخ و منفی بزرگ در ذهن شكل بگیرد. افتادن در چرخه این افکار و عدم تلاش برای خارج شدن از این چرخه اغلب مشکلات جدی روانی را ممکن است به بار آورد.موضوع : مقابله با افکار منفی | بازدید : 59 | تگ ها : مقابله با افکار منفی
تاريخ : شنبه 7 فروردين 1395 | 18:41 | نویسنده : رز ابی

راه هایی برای مقابله باافکار منفی وجود دارد:

 

كسب آگاهی

قبل از هر چیز باید اندیشه های منفی را بشناسید و سعی كنید آنها را به افكار مثبت تغییر دهید. البته نباید فراموش کرد این كار ابتدا خیلی سخت است ولی وقتی راهش را پیدا كنید، براحتی می‌توانید این كار را پیش ببرید. پس اگر مدتهاست با افكار منفی زندگی كرده‌اید، انتظار نداشته باشید طی یك شب از شر آنها خلاص شوید، چون این فكرها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود كه باید با شناخت دقیق، با آنها روبرو شوید؛ مثلا اگر در خانواده، همیشه شما را فرزندی بی استعداد خطاب كرده اند، خیلی عجیب نیست که هنگام شروع كارهای جدید، دائم به خودتان بگویید «نمی‌توانم»، «این كار برای من خیلی سخت است» و... اگر هم دائم این فكرهای منفی در ذهن شما چرخیده باشد، حتماً اعتماد به نفس كافی برای انجام كارها را از دست داده اید. ضمناً آگاه باشید چه زمانی تفکرات منفی بر شما غلبه می کنند. زمانی که خسته یا گرسنه هستید یا زمانی که فشار کاریتان زیاد است، ممکن است تفکراتتان تغییر پیدا کنند. شناخت انگیزه و سبب افکار منفی به شما کمک می کند تا بر افکار منفی خود کنترل داشته باشید.

 

ادراك انتخابي

يك رويداد جنبه هاي مختلفي دارد، اما فرد منفي انديش فقط به جنبه های منفي آن توجه مي كند. مثلاً در مورد پذیرفته شدن در دانشگاه، قبول نشدن را مساوي با از دست دادن کامل آينده و موقعیتهای مطلوب به حساب مي آورد و نمي انديشد كه اين مورد مي تواند فرصتي براي چالش هاي جديد باشد. نکته مهم آگاهی از این ادراک انتخابی و تمرکز و کنترل بر آن است.

 

از تعمیم افراطی پرهیز کنید

وقتی به یک نتیجه گیری کلی و عمومی مبتنی بر صرفاً یک رویداد دست می یابید، آنگاه به محض اینکه برای شما یک حادثه ناگوار روی دهد تصور خواهید کرد که آن بارها و بارها تکرار خواهد شد. این فكر كه دنیا پر از مشكل است را از ذهن خود دور كنید.

 

از فاجعه آميز كردن وقایع خودداری کنید

گاهی مسائل را بيش از اندازه بزرگ مي كنيد و همه چيز طاقت فرسا و وحشتناك به نظر ميرسند و هر نوع احتمال مثبتي ناديده گرفته می شوند زيرا خود را متقاعد كرده ايد كه تنها نتيجه ممكن، فاجعه آميز است. با فاجعه آمیز جلوه دادن وقایع، انتظار بلا، مصیبت و حوادث ناخوشایند را می کشید.


عیب جویی از خود را کنار بگذارید

گاهی کمال گراییو این تصور که همیشه باید بی عیب و کامل بوده و از دیگران برتر باشید، یکی از مهمترین عوامل منفی بافی است. خیلی ضروری نیست که در همه چیز عالی و بهترین باشد، در حد نرمال و یا معمولی بودن نیز قابل قبول است. در مسیرتان انتظار مشکلات و شکست را داشته باشید و آنها را بپذیرید. افکار منفی، بدگویی و عیب جویی از خود را از ذهنتان بیرون کنید. در مورد مسائل و اتفاقات گذشته افسوس نخورید، فقط از آنها تجربه بگیرید و به راهتان ادامه بدهید.

 

جايگزيني انديشه هاي مثبت

افکار مثبت و شاد را دنبال كنید و به آنها بال و پر دهید سعی کنید اعتماد به نفستان را بالا ببرید. با این کار، رفتارهایتان جنبه مثبت بیشتری خواهند گرفت. انديشه هاي منفي به تدريج كاهش و سرانجام ناپديد خواهند شد. یقین داشته باشید که سعادت، پیشرفت و خوشبختی هم برای شما خلق شده است در این دنیا به همان اندازه که نیروهای منفی وجود دارند بیش از آن نیروهای مثبت در اطرافتان به چشم می خورند.

 

نوع شخصیت

برخی افراد بیش از حد حساس هستند این افراد بسیار تأثیرپذیر بوده و نسبت به خودشان احساس منفی دارند. كه باعث می شود انرژی منفی بیشتری جذب ‌كنند. که باید از حساسیت ‌شان به نوعی كم كنند.

 

خود را تحت کنترل عوامل خارجی تصور نکنید

این تصور باعث می شود از هر گونه تلاش خودداری کنید و باعث خستگی و نا امیدی می گردد.

 

از پیش داوری منفی در مورد دیگران، احساسات و رفتارشان خودداری کنید

چرا فکر می کنید که قادر به خواندن فکر دیگران هستید.

 

تا حد امکان با افراد منفی باف همنشین نشوید.

 

انرژی منفی خود را تخلیه کنید

از طریق مديتيشن، مراقبه و برقراری تعادل ضمن آنکه از ورزش، رفتن به گردش در دامن طبیعت و حتی نگهداری گیاهان شاداب در محل سکونت خود غافل نشوید.

 

یادمان باشد

«خدا گر به حکمت ببندد دری                    به رحمت گشاید در دیگری»موضوع : سفر و بهداشت روانی | بازدید : 42 | تگ ها : سفر و بهداشت روانی
تاريخ : شنبه 7 فروردين 1395 | 18:39 | نویسنده : رز ابی

سفر و مسافرت یک تجربه است، تجربه ای که باعث رشد و تحول می شود. دستیابی به آرامش و نشاط، نزدیک تر شدن به خود، تنوع در زندگی، فاصله گرفتن از روزمرگی ها، رفع خستگی و به دست آوردن نيروی جديد و انرژی مضاعف و انگیزه بیشتر برای ادامه دادن زندگی از فواید سفر کردن می باشند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: " سفر کنید تا سالم شوید".  بنابراین تاثیرات مثبت سفر بر تندرستی و بهداشت روانی انسان دور از ذهن نیست. شاید این اثر از آن روست که با تغییر آب و هوا و پای نهادن به محل های جدید، روح آدمی به وجد و سرور می آید و همین فرحناکی، در سلامت جسم نیز اثر می گذارد. سفر حس تازگی و نو شدن به انسان می دهد، احساس خوب دور شدن و جدا شدن از حصارهای خود ساخته ای که شب و روز در زندگی های امروزی به دور خود می کشیم، این حصارها سبب فشارها و استرس هایی بر روح و روان می شود. با سفر کردن، این تنش های روانی را از خود دور می کنیم. هر چند گاهی مسافرت، بسته به خصوصیات و احساس فرد و مسائل دیگر می تواند همراه با اضطراب و استرس نیز باشد.

قبل از هر چیز باید لذت بردن از سفر را یاد گرفت. برای لذت بردن از سفر باید آن را سهل و آسان گرفت و خود را درگیر قیود و تشریفات نکرد تا به مراتب آرامش بیشتری را تجربه نمود. چگونگی سفر و لذت از آن با شخصیت و تربیت فرد مرتبط است و بیش از هر نوع شرایط مالی، موضوعی درونی یا حسی و عاطفی است، همانگونه که کسب لذت از مشاهده یک نقاشی زیبا یا گوش دادن به موسیقی ارزشمند در همه افراد یکسان نیست، مشاهده امواج دریا، یا اقامت در کنار دریاچه آرام، یا نظاره آسمان پرستاره کویر همه را به یک اندازه به وجد نمی آورد. از دیگر شرایط لذت بردن از سفر، داشتن همسفر موافق، دانا و فهميده است، همسفران بايد از نظر فكرى شرايطى هماهنگ داشته باشد. همچنین خوش خلقى و داشتن سيرت خوش و رفتار پسنديده نیز از دیگر شرایط لذت بردن از سفر می باشد، كسى كه به صفات پسنديده‏اى چون خوش‏رويى، تواضع، ادب، و خدمت به ديگران آراسته است، همواره ياد و خاطره خوشى در ذهن همراهان باقى میگذارد.

شاید برخی مهیا نبودن شرایط مالی و امکانات را توجیهی برای سفر نکردن عنوان کنند اما همانگونه که پیشتر نیز طرح شد باید سفر را سهل و آسان گرفت کافی است بدون هیچ نیازی به مقدمات و شرایط آنچنانی، با حضور در محلی خارج از محل سکونت، این نیاز غریزی به گشت و گذار و سیر و سیاحت را برآورده سازید تا به بازسازى روح و روان خود دست یابید.

ضمناً کسانی که قصد شناخت دقیقتر از اطرافیان خود را دارند بخصوص آنهایی که در مسیر همسر گزینی قدم برداشته اند، یادشان باشد که سفر یکی از بهترین راه های محک برای شناخت اطرافیان می باشدصفحه قبل 1 ... 97 98 99 100 101 102 103 ... 104 صفحه بعد

پیچک

سفارش تبليغات
فرش کاشان | آژانس هواپیمایی | اجاره منزل مبله در شیراز | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئیت در شیراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | منزل مبله شیراز | طلایاب | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
X
تبليغات