بخش عمده ای از عمر انسان در رابطه و ارتباط با دیگران سپری می شود و در دنیای امروز ما نیازمند این ارتباط البته بصورت کاملاً منطقی و موثر هستیم، چرا که در عصر ارتباطات بدون برقراری یک ارتباط موثر نمی توان در این دنیای پرهیاهو زندگی کرد پس آموختن روشها و راه های برقراری یک ارتباط موثر و طرح این سوال که چگونه باید با دیگران ارتباط برقرار کنیم و جهت افزایش این ارتباط چه کارهایی باید انجام دهیم یا اینکه چه کارهایی نباید انجام دهیم، ضروری می باشد.

مهمترین نکته از این منظر این است که: "ارتباط موثر با دیگران، نیاز به خلاقیت دارد." چرا که روحیه افراد با هم مختلف است و با همه افراد پیرامون خود نمی توانیم به یک روش ارتباط برقرار کنیم. ارتباط را رفتاري مي گوييم كه پيامي در خود دارد كه توسط طرف مقابل ما درك مي شود، خواه شفاهي باشد يا غير شفاهي، آگاهانه يا ناآگاهانه، عمدي و... ولي اگر ادراك شود، جنبه پيام ارتباطي پيدامي كند. در ارتباط موثر سه مولفه وجود دارد اول فرستنده پیام دوم گیرنده پیام و سوم محتوای پیام. اگر هر یک از این سه عنصر اشکالی داشته باشد پیام منتقل نمی شود و شاید عکس آنچه که قصد آنرا داشته ایم، فرستاده شود. یکی از روان شناسان به نام گوردن هفت عامل را که رابطه را خراب می کند به نام هفت قیچی بیان می کند که عبارتند از قضاوت کردن -تهدید کردن - تحقیر کردن - سرزنش کردن - نصیحت کردن - مقایسه کردن و موعظه کردن. این هفت قیچی رابطه را قیچی می کند و مانع یک ارتباط سالم و موثر می شود.

در معاشرت باید با روی گشاده و نرمی و مهربانی با همه رفتار نمود و از تند خویی اجتناب کنیم. اگر خود را در سطح دیگران قرار دهیم و از زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده کنیم، اغلب به نتیجه دلخواه می رسیم و با دیگران در سطح خود آنها ظاهر شدن همان برقراری ارتباط موثرمی باشد. روشن است که با افراد متفاوت، رفتارهای متفاوتی خواهیم داشت تاکید بر خصوصیات مشترک ارتباط را موثر می کند، ما انسانها با یکدیگر مشترکات فراوان داریم، با کمی تمرین می توان خود را همراه دیگران بیابیم و با آنها دوست و هم رای شویم. امام صادق می فرمایند :" می خواهید بدانید دیگران نسبت به شما چگونه قضاوت می کنند به خود بنگرید که نسبت به آنها چگونه نگاه می کنید."

هر یک از ما در هر لحظه در شرایط ادراکی ویژه ای به سر می بریم. اگر از شیوه مورد علاقه شخص مخاطب خود استفاده کنید و خود را در سطح دیگران قرار دهید و از زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده نمایید، او به اقدام و خواسته شما پاسخ مثبت خواهد داد و اغلب به نتیجه دلخواه مورد نظر خود یعنی ارتباط موثر خواهید رسید. وقتی درباره ارتباط به درک تازه ای می رسیم و به این نتیجه می رسیم که استفاده از ذهن برای غلبه بر دل تلاشی بیهوده است آنگاه متوجه می شویم که با دو زبان روبرو هستیم، یکی زبان منطق و دیگری زبان احساس و اینکه اشخاص بیش از آن مقدار که فکر می کنند از روی احساس خود حرف می زنند، به این نتیجه می رسیم اگر میان اشخاص احساس خوبی وجود نداشته باشد، تحت تاثیر موانع احساسی نمی توانند به زبان منطق با هم حرف بزنند. ارتباط، موضوعی مربوط به اعتماد کردن به دیگران و پذیرفتن آنهاست و پذیرفتن عقاید و احساسات آنهاست. پذیرفتن این حقیقت است که آنها متفاوت از دیگران هستند و اینکه خود را بر حق می دانند.

 

شیوه های افزایش ارتباط موثر با دیگران

۱- صریح و صادق بودن

سعی کنیم در روابط و در گفته های خود صریح و صمیمی باشیم و از هر نوع ابهامی اجتناب کنیم، چون اگر منظور خود را با صراحت بیان نکنیم طرف مقابل ما به اشتباه می افتد و به حدس وگمان متوسل می شود و از واقعیت دور می گردد و به اصطلاح دچار سو تفاهم می شود.

۲- احساسات خود را آنگونه که هست بیان کنید

با احساس خود روراست باشیم، سعی کنیم مشکلات زندگی و احساساتی که داریم، با همسر و شریک و با طرف مقابل خود در میان بگذاریم. حتی اگر گمان کنیم که باعث ناراحتی آنها می شود. اگر می خواهیم با طرف مقابل خود ارتباطی معقول و منطقی بر پایه تفاهم داشته باشیم، بهترین روش روراست بودن و احساس خود را با او در میان گذاشتن است. اگر مشکلی را حل نشده باقی بگذاریم و یا موضوعی را که مداقه وگفتگو در باره آن الزامی است به میان نکشیم، مثل این است که دمل چرکین ودردناکی را سرجایش گذاشته و به حال خود رها کرده باشیم.

۳- زمینه مشترک و نکات مشابه را کشف کنید

در جستجوی زمینه های مشترک باشید، سعی کنید در ارتباطات خود بیشتر از نکات مشترک و مشابه استفاده کنید. اهداف و نیازها و نگرانیها را از نظر او نگاه کنید و برای اینکه شرایط طرف مقابل را درک کنید باید امور او را از دید و نظر او ببینید و با پرس وجو، از اموری که نگرانی او را باعث شده متوجه گردید. همین نکات مشترک زمینه های مساعدی هستند که شالوده همدلی و وحدت و تفاهم را بر روی آن می توان بنا کرد، عبارتی مثل : «من و تو هر دو همین را می خواهیم »را می توان بیان نمود.

۴- همدلی و همدردی کردن

سعی کنید با شخص احساس مشترک داشته باشید. شادی و غم او را شادی و غم خود به حساب آورید و موقعی که او احساس غم می کند شما نیز با او همدرد و هم حس شوید و بالعکس سعی شما این باشد که با سیستم حسی او ارتباط برقرار کنید. همدلی به معنای رفتن به اذهان و دلهای دیگران به منظور نگاه کردن از زاویه دید آنان است. منظور این است که احساس آنها را درک کنید و ببینید که چگونه به دنیا نظر می کنند. با همدلی دیگران به این نتیجه می رسند که نفوذ پذیر هستید. برای نفوذ بر دیگران، آنها ابتدا باید به این نتیجه برسند که می توانند روی شما نفوذ کنند.

۵- شنونده خوبی بودن

شنونده خوبی باشید وگوش کردن را یاد بگیرید. گوش کردن به سخن وکلام دیگری موجب می شود تا او در نهایت آرامش خیال و به طور واقع، منویات قلبی و احساسات خود را با ما در میان بگذارد و برایمان احترام قائل شود و آماده شنیدن نظرات ما شود.

۶- سیستم روحی افراد را بشناسید

برای این کار باید به دقت به افراد چشم بدوزید و به سخنان آنها به دقت گوش فرا دهید و ببینید غالباً از چه نوع کلماتی استفاده می کنند آنگاه با استفاده از همان نوع کلمات، تقلید از لحن صدا، حالات و حرکات چشم ها به گونه ای با آنها و نحوه فکر و عملکرد ذهنی شان مطابق باشد. در واقع احساسات و افکار آنها را به خودشان منعکس کنید.

۷- شخصیت یا کاراکتر افراد را بشناسید

ببینید طرف مقابل شما چه شخصیتی دارد، مثلاً برون گراست یا درون گرا، برای صمیمیت با درون گرایان باید ببینید چه ایده ها وارزشهایی برای آنها اهمیت دارد و آنگاه بکوشید تا با توجه به چارچوبهای ذهنی خودشان با آنها رفتار و صحبت کنید. بنا بر این با پی بردن به ویژگیهای شخصیتی بهتر می توان ارتباط موثر داشت.

۸- تقویت نمودن عزت نفس

برای تقویت عزت نفس خود باید با تعمق در ژرفای وجود از دنیای پیچیده درون خود آگاه شوید، به کاستی های خود پی ببرید، جهت گیری های خود را در قبال رویدادهای مردم و شرایط گوناگون بشناسید و به فکر اصلاحشان باشید و با کمک حرمت ذات و ارزشی که برای خودتان قائل هستید حق انتخابتان چند برابر می شود و ارتباطتان با دیگران به نحو چشمگیری بهبود می یابد.

۹- محترم شمردن احساس طرف مقابل

همواره رفتاری احترام آمیز داشته باشید و احساس طرف مقابلتان را محترم بشمارید، کوچک کردن همدیگر، به خصوص در حضور دیگران در مناسبات و روابط، اثرتخریبی دارد، رفتار توام با ظرافت و ملایمت نه فقط شامل رفتار مودبانه می شود، بلکه صفا و صداقت واقعی و اعتماد کامل نیز در بردارد. گاه در برخورد با اشخاص می خواهیم به هر قیمت که شده آنها را تغییر دهیم تا در نتیجه آن رفتار باور یا رفتار یا هر دو آنها تغییر کند .... اما "تغییر دادن دیگران امکان پذیر نیست." به همین دلیل تلاش برای تغییر دیگران از همان آغاز محکوم به شکست است.

۱۰- سکوت نمودن

سکوت پیامی اعجازگر در امر ارتباط است و یکی از جنبه های مهم ارتباط است، مشروط بر اینکه حاوی پیامی باشد، سکوت می تواند در مناسبات انسان، عشق و رضایت و خشنودی و تفاهم دوگانه و احساسهای مثبت و منفی را به خوبی منتقل کند.

۱۱- عدم افراط در موعظه

منظورتان را به صورت سخنرانی و نصیحت خشک و تو خالی بیان نکنید. موعظه می تواند جنبه افراطی و مخرب در روابط داشته باشد و ما باید سعی کنیم که حد اعتدال را نگاه داریم و برای سخنانمان ارزش قائل شویم و جایی که از ما نظر می خواهند، نظر بدهیم.

۱۲- وقت و موقعیت شناس باشید

یاد بگیرید که چه وقت شوخی و چه وقت جدی باشید، هیچگاه طرف مقابلتان رادست نیندازید، ازگفتن جملات و کلماتی که بار اخلاقی و فرهنگی مناسبی ندارند در بیان منظورتان، خوداری نمایید، شوخی کردن باید با توجه به موقعیت و زمان خاصی باشد.

۱۳- مخالفت نمودن به شیوه مناسب

یاد بگیرید که چگونه بدون بحث وجدلهای مخرب، مخالفت خود را نشان دهید، جرو بحثها غالباً با بلند کردن صدا، داد و فریاد، خشم و غضب همراه است. بحث و جدلها تا حدود زیادی تحت تاثیر گرایشات و خلق و خوی افراد درگیر مباحثه قرار می گیرد. اکثریت مردم فاقد روحیه خود پسندانه افراطی هستند، به این علت با تسلطی که بر نفس خود دارند می توانند از درگیری و اهانت خودداری کنند. کسی که می خواهد شما را خشمگین کند تا از کوره در بروید بهترین راه مقابله با آن برگزیدن روش سازنده به جای عکس العمل و روش مخرب و منفی است که اوبه آن توسل جسته است.

۱۴- یکی بودن قول و عمل

سعی کنید قول و عملتان یکی باشد. هنگامی که خودتان برای گفته های خود ارزش قایل نیستید، چه انتظاری می توان داشت که دیگران قولها و سخنان شما را محترم بشمارند. هنگامی که ما قول می دهیم کاری را انجام دهیم سعی کنیم آن را به مرحله عمل برسانیم واگر ناتوان در انجام آن هستیم هرگز خودرا مکلف به وعده ای که از عهده آن بر نمی آییم، نکنیم. روراست و صادقانه بگویید نمی توانم.

پس برای اینکه دیگران را به خوبی درک کنیم باید بتوانیم اطلاعات را به خوبی از آنها کسب کنیم و این امر منوط به توانایی ما در دقیق گوش کردن، دقت نظر، همدلی، طرح سئوالات مفید و سودمند و احترام متقابل است. احترام با سیستم حسی فرد دیگر، مشاهده همه چیز از نگاه او و سر در آوردن از نیازها و علایقش به ما کمک می کند که اطلاعات را به نحوی دریافت کنیم که به سهولت قابل فهم و هضم باشد. دو عامل اساسی ارتباط ، همان درک شدن و درک کردن است. زندگی یک مسابقه صرف نیست، می توانید با اشخاص به گونه ای رفتار کنید که هرکس خود را یک برنده در نظر بگیرد و احساس پیروزی کند. شرایط پیروز شدن یکی و باختن دیگری هرگز به نفع شما و هیچ کس نیست. همگام شدن نه تنها روی دیگران، بلکه روی ما نیز تاثیر قابل ملاحظه ای بر جای می گذارد. وقتی با دیگران همگام می شوید در واقع به درون آنها می روید و در ذهن آنها جا می گیرید و در ارتباطتان باید سعی کنید در افزایش و ارتقاء این ویژگیها تلاش کنید. همگام شدن موثر به ما این امکان را می دهد که با دیگران برخورد همدلانه وبه یاد ماندنی داشته باشیم.

 

- نکات دیگر

با دقت به هم گوش کنید و حرف همدیگر را قطع نکنید.

قبل از شروع گفتگو ذهن خود را کاملا خالی کنید. یعنی از قبل خود را حق به جانب ندانید.

دست از خودخواهی و خودشیفتگی بردارید و خود را جای طرف مقابل بگذارید و دنیا را از چشم او ببینید. این همان همدلی است.

شنونده موثر باشید. یعنی با دقت به حرفهای طرف مقابل خود گوش کنید.

برای ابراز موثر نقطه نظر خود باید نظرات دیگران را درک کرد."

 صفحه قبل 1 صفحه بعد

پیچک

سفارش تبليغات
فرش کاشان | آژانس هواپیمایی | اجاره منزل مبله در شیراز | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئیت در شیراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | منزل مبله شیراز | طلایاب | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
X
تبليغات