موضوع : عوامل پیدایی اختلال خودشیفتگی | بازدید : 35 | تگ ها : عوامل پیدایی اختلال خودشیفتگی
تاريخ : دوشنبه 23 فروردين 1395 | 8:41 | نویسنده : رز ابی

افراد خودشیفته اصولاً از کودکی تندخو هستند و سیستم عصبی آنها به سرعت تحریک می شود و بسیار حساس هستند.

آسیبهای شدید عاطفی در دوران کودکی می تواند موجب بروز این اختلال شود. مثلاً پدر و مادری که فرزندان را به هر کار مورد علاقه خودشان وا می دارند و به نوعی به آزادی و خواسته کودک اهمیت نمی دهند و یا برعکس، پدر و مادری که با غفلت فرزند را رها می کنند و یا وقتی کودک از طریق ترک یا جدایی و طلاق والدین آسیب می بیند و حضور دائمی پدر یا مادر در خانه وجود ندارد و یا افراد مختلف در تربیت کودک دخالت دارند، همه و همه زمینه های آسیب شدید احساسی عاطفی و بروز این اختلال را فراهم می نماید.

تشویق های بی جهت و زیاده از حد که هیچ تناسبی با کار کودک ندارند نیز می توانند از عوامل موثر باشند. مثلاً بخاطر اینکه لیوان آب را جابجا کرده همه برای او دست می زنند و یا درست برعکس تنبیه های شدید، مثلاً وقتی شیر یا غذا نمی خورد یا آنرا ناتمام می گذارد، با سرزنش و تحقیر روبرو می شود چه کلامی و چه فیزیکی، همه و همه باعث می شود کودک به چاه درونی خودش فرو رفته و حضور و وجود دیگران را نادیده بگیرد و کم کم خود را از دیگران و بالاخره خود را از خودش خالی کند.

وقتی پدر و مادر از فرزندشان به عنوان وسیله یا بهانه ای برای گرفتن توجه دیگران استفاده می کنند و کودک را به عنوان اسباب بازی و بازیچه در اختیار دیگران قرار می دهند و یا وقتی علاقه ای به رفتن در آغوش دیگران ندارد، او را به این کار وامی دارند باعث می شود که کودک من بعد وسیله ای برای خشنود کردن پدر و مادر و یا گرفتن توجه دیگران باشد.

پدر و مادرهایی که بسیار متغیر و متلون هستند. مثلاً مواد مخدر مصرف می کنند چون وقتی مثلاً پدر یا مادر الکلی است فرزندشان تقریباً با 5 شخصیت کاملاً مختلف روبرو می شود: 1- وقتی به الکل احتیاج دارد. 2- وقتی شروع به خوردن می کند. 3-وقتی کاملاً مست می کند. 4-وقتی که بعد از مستی حالت خاص خودش را دارد. 5- فردایی که با خستگی و سردرد از خواب بیدار می شود. لذا فرزند همیشه در وقت نگاه کردن به پدرش باید دنبال این بگردد که با کدام پدر قرار است روبرو شود. لذا با یک شخصیت ثابت روبرو نیست.

از آنجایی که خودشیفتگی بیشتر در مردان دیده می شود دلیلی پیدایی دیگر رابطه غلطی است که مادر با فرزندش دارد. وقتی مادر یکی از فرزندان را به عنوان عزیز خودش بار می آورد و نه تنها از نظر احساسی بلکه با روابط فیزیکی و بدنی زیادی مثلاً در آغوش گرفتن و یا تشویقهای عجیب و غریب بویژه در سنین سه تا هفت سالگی کودک را به مرحله ای می رساند که پسرش در آینده انتظار دارد همه مخصوصاً زنان مثل مادر با او رفتار کنند و این بادکردن و پرستش و ستایش بیش از حد در دوران کودکی است که بعداً زمینه را به جهت گرفتاری خودشیفتگی فراهم می کند. در حقیقت کودکی در آینده خودشیفته می شود که روی قسمتی از بعد روانی او پا گذاشته شده و او را له کرده اند اما کودک به دلیل ظرفیتهای هوشی یا میل به زنده ماندن قسمتهایی از وجودش که آسیب ندیده را باد کرده تا بتواند قسمت آسیب دیده را پنهان کند لذا تبدیل به کسی می شود که حالا باید از نظر علمی یا هنری یا مالی یا قدرت یا شهرت با کار و کوشش فراوان خودش را به آنجایی که می خواهد برساند.

شخص خودشیفته از درون خالی خالی است یعنی ممکن است در یک زمینه هایی نقش اول را حتی در جهان داشته باشد مثل مایکل جکسون ولی از جانب دیگر آنقدر تحقیر از جانب پدر در کودکی شنیده و به قدری از ریخت و قیافه اش انتقاد شده که با وجودیکه از نظر شهرت و ثروت و محبوبیت در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد و هیچ کس در حد او هرگز نبوده ولی از جانب دیگر به دلیل آسیبی که دیده کارش به آنجا کشیده که از مواد مخدر یا ماده بیهوش کننده برای آرام کردن و یا خواباندن خودش استفاده می کرده است. این نوع آسیبها یعنی ستایش و سرزنشهای بسیار شدید است که وقتی با هم ترکیب می شوند زمینه ای به جهت شخصیت خودشیفته را فراهم می کند و مایل است به نوعی بالاتر از دیگران قرار گیرد تا بتواند خودش را از آسیب احتمالی دیگران در امان نگه دارد.

وقتی کودک در 14 ماه اول مادری مهربان در کنارش نباشد و به امنیت و اطمینان لازم در 14 ماه اول نرسد و بین 14تا 36 ماهگی محدود و مقید شود و آزاد و خودمختار نباشد و ستایش و سرزنش در این دوران بیش از حد و شدید باشد و در عین حال مساله دستشویی رفتن آسیبی به کودک وارد کند و کودک را به تنفر از خود برساند و یا بخاطر مدفوع احساس عجیب و غریبی پیدا کند که بگوید حتی مدفوع من هم مورد توجه و محبت دیگران است و خودش را بالاتر از دیگران ببیند و همینطور بین 3 تا 6 سالگی از سه نوع رابطه همکاری و رقابت و ستیز به دلیل برخورد غلط پدر و مادر یا محیط آموزشی و جنگ و جدال در خانه یا کودکستان راه جنگ و ستیز را انتخاب کند، همه و همه زمینه ساز آسیب به جهت این اختلال شخصیت هستند. بین 3 تا 6 سالگی احساس گناه و احساس شرم و خجالت بین 14 تا 36 ماهگی نقش بسیار مهمی دارند، یعنی احساس شرم باعث می شود کودک را به نوعی به حالت جبرانی وا دارد و احساس گناه زمینه ای فراهم می کند تا کودک بخواهد خودش را غیر از آنچه که هست نشان دهد، در چنین شرایطی مخصوصاً وقتی پدر و مادر بین بچه ها تبعیض قائل می شوند و یا به گونه های مختلف تنبیه و سرزنش می کنند و یا از آنها غفلت می کنند و یا پدر و مادری که بچه ها را پرنسس یا نابغه خطاب می کنند و یا برعکس آنها را تحقیر می کنند، به راحتی می توانند به بچه ها آسیبهای شدیدی بزنند.

بین 6 تا 12 سالگی خطر این است که بچه ها در محیط آموزشی آسیب ببینند بخصوص بچه های اول که همیشه در خانه دست بالا را داشتند، وقتی وارد محیط آموزشی می شوند به یکباره خودشان را در مقابل بچه های کلاس بالاتر ناچیز می بینند و آن همه احساس بزرگی، یکدفعه با احساس حقارت همراه می شود و بویژه اگر از نظر درس و ورزش و فعالیتهای هنری جایگاهی در مدرسه نداشته باشند شرایطی را فراهم می کند که به شدت با احساس حقارت همراه شود لذا بخاطر این آسیبها ممکن است بخواهند نقش ارباب را در پیش بگیرند و بخواهند از طریق برتر و بالاتر بردن خودشان، این آسیبها را جبران کنند.

بین 12تا 18 سالگی فرزندان ما باید از مرحله جلوه گری و نمایش و بعداً مرحله خودخواهی و خواهش عبور کنند و به مرحله خود دوستی و سپس مرحله دگر دوستی برسند ولی اگر در این دوران آسیب ببینند ممکن است در دو مرحله اول باقی بمانند و به مرحله خود دوستی نرسند و در بزرگسالی گرفتار حالت خودشیفتگی شدید بشوند.

به هر حال وقتی کودک بین تولد تا 18 سالگی به نوعی زیر آوار آسیب روانی بماند و زنده بیرون آید و به عنوان قهرمان شناخته شود زمینه ای به جهت اینکه خودش را برتر و بالاتر از دیگران ببیند و خودشیفته شود وجود دارد و نمی تواند خودش را نزدیک دیگران ببیند زیرا برای او یادآور دوران احساس بد حقارت در کودکیش می شود.صفحه قبل 1 صفحه بعد

پیچک

سفارش تبليغات
میکروتیک | فرش کاشان | آژانس هواپیمايی | طراحی بنر | اجاره منزل مبله | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئيت در شيراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | ثبت برند | منزل مبله شیراز | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
X
تبليغات