موضوع : اختلال وسواسی جبری | بازدید : 50 | تگ ها : اختلال وسواسی جبری
تاريخ : چهارشنبه 20 مرداد 1395 | 18:24 | نویسنده : رز ابی

اختلال وسواسی ـ جبری، بیماری است که می‌تواند منجر به ناتوانی فراوان شود. این بیماری اغلب تشخیص داده نشده و تحت درمان قرار نمی‌گیرد. پزشکان مراقبت‌های اولیه باید با انواع تظاهرات مختلف اختلال وسواسی ـ جبری آشنا باشند و بتوانند کلیدهای وجود وسواس یا جبر را تشخیص دهند. تشخیص صحیح و آموزش درباره ماهیت این بیماری اولین گام‌های مهم در بهبود آن هستند. درمان به ندرت علاج‌بخش است اما علایم بیماران می‌تواند به وضوح بهبود یابد. درمان خط اول توصیه شده، درمان رفتاری ـ شناختی با مواجهه و پیشگیری از پاسخ یا استفاده از مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین است. دوز داروهای لازم برای درمان اختلال وسواسی ـ جبری اغلب بالاتر از میزان استفاده شده برای سایر اندیکاسیون‌ها و مدت زمان لازم برای پاسخ به طور معمول طولانی‌تر است. مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای درمان اختلال وسواسی ـ جبری مقاوم از جمله تقویت مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین با یک داروی آنتی‌سایکوتیک آتیپیک است. اختلال وسواسی ـ جبری، یک بیماری مزمن با میزان عود بالا است. قطع درمان باید با احتیاط انجام شود. بیماران باید به دقت از نظر افسردگی همزمان و افکار خودکشی مورد پایش قرار گیرند...

 

اختلال وسواسی ـ جبری، یک بیماری عصبی ـ روانی است که با افکار زجرآور مکرر و رفتارهای تکراری یا عادات ذهنی مشخص می‌گردد که برای کاهش اضطراب انجام می‌شوند. علایم اغلب با احساس خجالت و پنهان‌کاری همراه هستند چرا که بیماران تشخیص می‌دهند که افکار و رفتارها، افراطی یا غیرمعقول هستند. این پنهان‌کاری همراه با عدم تشخیص علایم اختلال وسواسی - جبری توسط پزشکان، اغلب منجر به تاخیر طولانی در تشخیص و درمان می‌شود. معروف است که درمان اختلال وسواسی - جبری دشوار است اما روش‌های متعدد و موثری برای درمان در دسترس هستند.

 


 

اپیدمیولوژی

 

شیوع اختلال وسواسی - جبری در کل عمر 6/1 است. علایم معمولا طی نوجوانی شروع می‌شوند و علایم در بیش از 50 از افراد مبتلا، پیش از اواسط دهه 20 عمر آغاز می‌شوند. اختلال وسواسی - جبری عواقب قابل توجهی بر احساس راحتی افراد دارد و بیش از نیمی از بیماران زجر متوسط تا شدید را در اثر وسواس‌ها و جبرها ذکر می‌کنند. اختلال وسواسی - جبری با کار، تعاملات اجتماعی و ارتباطات خانوادگی تداخل دارد. این اختلال یک بیماری مزمن است و در صورتی که به طور موثر درمان نشود استمرار پیدا می‌کند. نزدیک به 70 از بیماران علایم مستمر را گزارش می‌کنند و 23 از آنها دچار دوره‌های تشدید و تخفیف علایم می‌شوند. میانگین زمان تا شروع درمان پس از کامل شدن معیارهای تشخیص اختلال وسواسی - جبری، حدود 11 سال است. این تاخیر به عوامل متعددی از جمله ممانعت بیماران از گزارش علایم و عدم تشخیص اختلال وسواسی - جبری توسط پزشکان نسبت داده می‌شود.

 


 

پاتوژنز

 

الگوی فعلی پاتوژنز اختلال وسواسی - جبری پیچیده است. بررسی‌های تصویربرداری عصبی نشان دهنده درگیری کورتکس دورسولترال پره‌فرونتال، عقده‌های قاعده‌ای و تالاموس هستند. به دلیل پاسخ به مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، این فرضیه مطرح است که سیستم سروتونین به شدت در مکانیسم‌های شیمیایی عصبی اختلال وسواسی - جبری دخیل است. بررسی‌های فامیلی نشان داده که عوامل ژنتیک در ایجاد اختلال وسواسی - جبری به ویژه در نوع زودرس بیماری نقش دارد. یک جزء‌ ایمونولوژیک نیز براساس ارتباط اختلال وسواسی - جبری با اختلال عصبی روانی خودایمن اطفال ناشی از عفونت استرپتوکوکی (PANDAS)(1) مطرح شده است که در آن کودکان بعد از عفونت با استرپتوکوک گروه A دچار شروع ناگهانی علایم اختلال وسواسی - جبری یا تیک می‌شوند.

 

 

 


تشخیص

وسواس‌ها، افکار یا تصاویر مزاحم عودکننده‌ای هستند که موجب زجر شدید می‌شوند. بیماران معمولا درک می‌کنند که این افکار از درون خودشان ایجاد می‌شوند و نامتناسب هستند. برخی وسواس‌های معمول رایج شامل این موارد هستند: وسواس آلودگی، تردید در مورد اینکه کارهای مهم انجام شده است یا خیر و نگرانی درمورد اینکه کاری باعث آزار فرد دیگری شود. جبرها، اقدامات تکراری یا عادات ذهنی هستند که برای مقابله با اضطراب ناشی از وسواس‌ها ایجاد می‌شوند. جبرهای معمول شامل شستن دست‌ها، چک کردن، مرتب کردن، عبادت کردن، شمارش و اطمینان خواستن است . راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ویرایش چهارم بیان می‌دارد که برای برآورده ساختن معیارهای اختلال وسواس جبری، وسواس‌ها نباید به صورت نگرانی مفرط در مورد مشکلات روزمره باشند و باید موجب زجر شدید شوند

اختلال وسواسی - جبری، اختلالی ناهمگون با انواع مختلف و تظاهرات متعدد است اختلالات مرتبط متعددی (اغلب به عنوان طیف اختلالات وسواسی - جبری) از جمله اختلال بدشکلی بدن، تریکوتیلومانیا، هیپوکندریاز و اختلالات خوردن است. این اختلالات ویژگی‌های مشابهی دارند و به همان درمان‌های اختلال وسواسی - جبری پاسخ می‌دهند.

بیماران اغلب علایم اختلال وسواسی ـ جبری را گزارش نمی‌کنند چراکه آنها را شرم‌آور می‌دانند. پزشکان باید نسبت به احتمال وجود اختلال وسواسی ـ جبری در بیماران دارای شکایات عمومی اضطراب یا افسردگی، هوشیاری بالایی داشته باشند. بیماران ممکن است با اشاره به افکار مزاحم یا رفتارهای تکراری کلیدهایی برای تشخیص بدهند. اجتناب از موقعیت‌ها یا اشیای خاص، نگرانی مفرط در مورد بیماری یا آسیب و دنبال اطمینان بودن، شایع هستند. دست‌های ترک خورده می‌تواند نشانگر شستشوی مفرط دست‌ها باشد. در صورتی که شک به اختلال وسواسی - جبری باشد، استفاده از چند پرسش غربالگری ساده می‌تواند سودمند باشد (جدول 4).

ابزارهای تشخیص استاندارد شده در دسترس هستند اما اغلب آنها برای استفاده در خدمات اولیه کاربردی نیستند. برخی پرسشنامه‌های خوداظهار برای بیماران وجود دارند که می‌توانند سودمند باشند. دو ابزار رایج استفاده شده شامل پرسشنامه بازنگری شده اختلال وسواسی - جبری و پرسشنامه اختلال وسواسی - جبری فلوریدااست. ارجاع به روان‌پزشک در صورتی که تشخیص مبهم باشد اندیکاسیون دارد.


بیماری‌های همزمان

شیوع بیماری‌های همزمان در بیماران مبتلا به اختلال وسواس جبری بالاست، به ویژه در بیماران مبتلا به اختلال وسواسی - جبری شدید. در یک مطالعه طولی، بیش از 90 از بیماران مبتلا به اختلال وسواسی - جبری معیارهای حداقل یک تشخیص محور I دیگر را در طی زندگی‌شان پر می‌کنند. شایع‌ترین بیمار همزمان، اختلال افسردگی ماژور است که دو سوم بیماران مبتلا به اختلال وسواسی - جبری را به صورت همزمان مبتلا می‌سازند. اختلال پانیک، فوبی اجتماعی، فوبی‌های اختصاصی و سوءمصرف مواد نیز شایع هستند. خطر خودکشی در افراد مبتلا به اختلال وسواسی - جبری بالاست. بیش از 50 از بیماران افکار خودکشی دارند و 15 اقدام به خودکشی کرده‌اند. افسردگی و ناامیدی مشکلات عمده همزمان ایجاد کننده رفتار خودکشی در افراد مبتلا به اختلال وسواسی - جبری هستند. بیماران مبتلا به اختلال وسواسی - جبری را باید به دقت از نظر خطر خودکشی و علایم افسردگی پایش کرد.


درمان

هنگامی که تشخیص اختلال وسواسی - جبری تایید شد، فراهم آوردن آموزش و حمایت لازم اهمیت دارد. هرچند که بهبودی کامل در بیماران مبتلا به اختلال وسواسی - جبری نادر است، اما بهبودی قابل توجه دور از دسترس نیست. درمان‌های طبی و رفتاری مبتنی بر شواهد برای کاهش شدت و شیوع وسواس‌ها و جبرها در دسترس هستند. باوجوداین، 5 هفته تا چند ماه وقت لازم است تا این درمان‌ها موثر واقع شوند. پزشکان باید بیماران را از تاخیر در پاسخ به درمان آگاه سازند، حمایت لازم را تامین کنند و بیمار را به تبعیت از درمان در مراحل اولیه آن تشویق کنند.کم کردن شدت علایم و ناتوانی قبل و در حین درمان اختلال وسواسی - جبری سودمند است. این کار را می‌توان با معیارهای درجه‌بندی استاندارد شده یا با تخمین زمان صرف شده از هر 5 روز برای افکار یا رفتارهای وسواسی ـ جبری انجام داد. معیار وسواسی - جبری ییل ـ براون (Y-BOCS))، ابزاری قابل اعتماد برای سنجش شدت علایم اختلال وسواسی - جبری است. همچنین پایش اثرات علایم اختلال وسواسی - جبری بر ارتباطات، کار، مراقبت فرد از خود و تفریحات اهمیت دارد..
درمان هنگامی که علایم اختلال وسواسی - جبری موجب اختلال کارکرد یا زجر قابل توجه برای بیمار شوند، اندیکاسیون دارد. اهداف معقول درمان این است که کمتر از یک ساعت از روز صرف رفتارهای جبری شود و حداقل تداخل را با کارهای روزانه داشته باشد. الگوریتم درمان در شکل 1 نشان داده شده است.

مشاوره با روانپزشک برای بیماران مبتلا به اختلال وسواسی - جبری شدید (براساس معیار Y-BOCS) توصیه می‌شود. برای بیماران مبتلا به علایم خفیف یا تحت بالینی، آموزش و حمایت می‌تواند کافی باشد.

 



صفحه قبل 1 صفحه بعد

پیچک

سفارش تبليغات
میکروتیک | فرش کاشان | آژانس هواپیمايی | طراحی بنر | کتراک | اجاره منزل مبله | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئيت در شيراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | ثبت برند | منزل مبله شیراز | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
X
تبليغات