موضوع : افسردگی | بازدید : 59 | تگ ها : افسردگی
تاريخ : جمعه 3 ارديبهشت 1395 | 11:52 | نویسنده : رز ابی

افسردگی معمولاً احساس­های غم و اندوهگینی فوق العاده را در بر دارد و بیماری بسیار شایع عصر ماست. متاسفانه در تمامی جهان روندی فزاینده دارد. همه ما در طول زندگی در دوره­ های کوتاه و بلند، احساس داشتن غم و اندوه را خصوصاً در هنگام از دست دادن همسر و یا نزدیکان، هنگام کار و یا از دست دادن آن، تجربه کرده ایم و اکثریت ما قادر به مقابله با این حوادث هستیم. اما زمانی که این اندوه، بیش از اندازه و پایدار و عمیق باشد ممکن است منجر به بیماری افسردگی گردد. افسردگی یك بیماری اختصاصی نیست بلكه در تمام سنین و همه نژادها، هم در زنان و هم در مردان ظاهر می شود. بیشتر انواع افسردگی قابل درمان هستند لیکن افسردگی پس از آنكه درمان شد غالباً باز می گردد.


 

ملاك­های تشخیص افسردگی عبارتند از:

1- افسرده بودن خلق و خوی در بیشتر روزها، تقریباً هر روز.

2- كاهش آشكار علاقه یا میل به هر نوع فعالیت در زندگی.

3- كاهش یا افزایش قابل توجه وزن بر اثر كاهش یا افزایش اشتهای غذا خوردن.

4- بی خوابی یا پرخوابی در غالب شب ها.

5- افزایش یا كاهش اعمال روانی حركتی یا فعالیت های ذهنی.

6- خستگی یا كاهش انرژی.

7- احساس بی ارزشی یا گناهكار بودن.

8- كاهش توان اندیشیدن یا تمركز ذهن و تصمیم گیری.

9- اندیشیدن به مرگ ( نه ترسیدن از آن) و به خودكشی

داشتن حداقل پنج علامت یاد شده برای ابتلا به افسردگی اساسی كافی است. ولی علامات مرضی یك و دو باید جزء آن علامت باشند.

 

انواع افسردگی

1.   افسردگی اساسی: این نوع افسردگی اختلال در خلق میباشد كه معمولا 2 هفته بطول می انجامد. احساس دلتنگی و حزن مفرط و از دست دادن میل و لذت از فعالیتهای دلپذیر و احساس گناه و بی ارزشی از نشانه های آن می­باشد. این نوع افسردگی خطرناك بوده و میتواند به خودكشی منجر گردد.

2.   افسردگی مزمن: شدت علایم آن از افسردگی اساسی كمتر بوده اما دوره آن طولانی و حداقل 2 سال و ممكن است تا 5 سال بطول انجامد. علایم آن معمولاً ناتوان كننده نمی­باشد اما در عملكرد مناسب و احساس خوشایندی فرد تاثیر گذار است.

3.   افسردگی فصلی: این نوع افسردگی معمولاً در زمستان شیوع می یابد. علت آن كاهش تابش نور خورشید است. این افسردگی سبب سردرد، تحریك پذیری و كاهش سطح انرژی می­گردد.

 افسردگی­هایی که اختلال نیستند:

در فقدان و فرآیند سوگ، ظرف دو ماه اول پس از فقدان نباید تشخیص اختلال افسردگی اساسی داده شود.

اندوه پس از زایمان در تازه مادرها نیز ظرف مدت 10 روز بعد از بدنیا آوردن فرزند خودبخود از بین می­رود.

 

علل پدید آمدن افسردگی

علل پدید آمدن افسردگی نیز گوناگون میباشد:

اختلال در تعادل انتقال دهنده ­های عصبی همچون سروتونین و نوراپی نفرین

ناهنجاری­های هورمونی

آسیب­ها و یا بدکارکردی نواحی خاصی از مغز

اختلال در بیوریتم افراد

رویدادهای زندگی استرس زا همچون:  محیطهای آشفته (مانند خشونت در خانه و روابط) -  درگذشت همسر، فرزند، والدین و دوستان -  ضربه های روحی شدید در كودكی و یا بزرگسالی -  از دست دادن حمایتهای اجتماعی در پی طلاق، دوری از دوستان، قطع رابطه، از دست دادن شغل -  شرایط ناسالم اجتماعی مانند: فقر، بی خانمانی و خشونت در جامعه - بیماریهای مزمن (مانند سرطان، دیابت و ایدز)

دارا بودن صفت شخصیتی روان­ رنجورخویی و سبک انتسابی بدبینانه

دارا بودن الگوی تفكرات منفی

مصرف برخی داروها و سوء مصرف یا وابستگی به مواد (مانند الكل، مواد مخدر و دیگر داروها)


علامت­های شایع افسردگی

1- تغییر منفی و بدبینانه دیدگاه فرد نسبت به زندگی

احساس ناامیدی محض از بروز تغییرات مثبت در زندگی فرد ایجاد می­شود. معمولاً احساس ناامیدی از تغییرات مثبت همراه است با احساس بی ارزش بودن، حس تنفر از خود و بی دلیل احساس گناهکار بودن. شاید این حرف ها را زیاد بشنویم که «همه اش تقصیر من بود!» یا «که چی بشه؟! آخرش که چی؟!»

2- بی علاقه شدن و از دست دادن انگیزه

افسردگی می تواند منجر به از دست دادن علایق شخصی فرد نسبت به موضوعاتی شود که سابقاً به آنها عشق
می­ورزیده است. عدم علاقه به معاشرت با دوستان، ورزش کردن، سفر رفتن و شرکت در فعالیت های گروهی هم نشانه دیگری از بروز افسردگی است.

3- خواب زیاد و احساس کرختی

یکی از نشانه های افسردگی احساس کرختی زیاد و بی حوصلگی مفرط است. شخص احساس می کند مانند باتری خالی شده، کاملاً شارژش خالی شده و تمایل برای انجام دادن هیچ کاری ندارد. خواب آلودگی و ماندن طولانی مدت در رختخواب هم می تواند از نشانه های این بیماری باشد اما افسردگی به نوبه خود می تواند باعث بیخوابی نیز بشود که خود عامل کج خلقی و آشفتگی ذهنی است.

4- بیقراری و دلهره داشتن 

بیماری افسردگی لزوماً منجر به بی حرکتی و کرختی نمی شود و می تواند به صورت فعالیت زیاد داشتن به همراه احساس دلهره و اضطراب خود را نشان دهد. انگاری هر آن ممکن است اتفاقی رخ دهد و فاجعه ای در انتظار شخص افسرده دل نگران است. این نوع نمایش افسردگی به همراه فعالیت زیاد، بیشتر در مردان دیده می شود. زنان وقتی دچار افسردگی حاد می شوند تمایل به گوشه نشینی و بی حرکتی دارند اما در مردان دیده شده که هنگام افسردگی حاد معاشرتی شده و به صورت بیمار گونه ای فعالیت می کنند.

5- اختلال وزن بدن 

شخصی که دچار افسردگی حاد شده ممکن است به علت پرخوری مفرط یا بی اشتهایی کاذب دچار افزایش و کاهش وزن به صورت پیوسته باشد. اگر شخص بدون اینکه احساس گرسنگی کند تمایل به خوردن غذای زیادی دارد و یا هنگام احساس گرسنگی مفرط تمایلی به خوردن غذا پیدا نمی کند نشانه ای از افسردگی در وی دیده می شود.

6- احساسات غیر قابل کنترل

یک لحظه احساس عصبانیت و انفجار و لحظه ای دیگر بی اختیار گریستن. نداشتن کنترل بر روی بروز احساسات نشانه ای از ابتلا فرد به بیماری افسردگی است.

7- فکر کردن به مرگ

فکر کردن به مرگ و خودکشی یکی از علائم مشهور افسردگی است. کسی که اقدام به خودکشی می کند یقیناً افسرده است و کسانی که دائماً به مردن و مرگ فکر می کنند نیز به احتمال زیاد افراد افسرده ای هستند.صفحه قبل 1 صفحه بعد

پیچک

سفارش تبليغات
میکروتیک | فرش کاشان | آژانس هواپیمايی | طراحی بنر | کتراک | اجاره منزل مبله | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئيت در شيراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | ثبت برند | منزل مبله شیراز | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
X
تبليغات