موضوع : اختلال بيش فعالي/ کمبود توجه | بازدید : 56 | تگ ها : اختلال بيش فعالي/ کمبود توجه
تاريخ : چهارشنبه 1 ارديبهشت 1395 | 12:46 | نویسنده : رز ابی

مشکل اصلی کودکان بی‌توجه و بیش‌فعال این است که نمی‌توانند رفتارشان را کنترل کنند و به آنها نظم ببخشند. این کودکان به دلیل ناتوانی، نمی‌توانند رفتاری هماهنگ و مناسب با محیط اطراف نشان دهند. علائم بارز بیش‌فعالی عبارتند از: کم‌توجهی، حواس‌پرتی، تکانشگری و نقص تمرکز. مشکلات توجه کودکان بیش ‌فعال در فعالیت‌های دیداری، شنیداری و اموری که به تلاش ذهنی نیاز دارند، مشاهده می‌شود. این کودکان هنگام تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدیوئی، یا شرکت در فعالیت‌هایی که به آنها علاقه دارند یا از عهده آن برمی‌آیند، هیچ تفاوتی با کودکان دیگر ندارند. زیرا این فعالیت‌ها به تلاش ذهنی زیادی احتیاج ندارد. تمایز رفتاری این کودکان با همسالان در کارهایی که نیاز به تمرکز و توجه بیشتری دارند، نظیر تکالیف مدرسه، بروز می‌کند. آنها همچنین به دلیل حواس‌پرتی، در به یاد آوردن موضوعات مختلف مشکل دارند، زیرا ذهنشان بیش از حد مشغول اطلاعات حسی است.

انواع بیش‌فعالی

1- نوع غالباً بی‌توجه

2- نوع غالباً بیش‌فعال- تکانشگر

3- نوع مرکب

کودکان مبتلا به نوع اول در توجه و دقت و تمام کردن کارها مشکل دارند و کودکان حواس‌پرت و آشفته هستند. محققان دریافته‌اند که این کودکان در انجام کارهای تحصیلی نیز مشکل دارند. کودکان مبتلا به نوع دوم و سوم در بیشتر حالات علائمی مشابه از خود نشان می‌دهند و با تمام همکلاسی‌ها، اعضای خانواده‌، مسئولین مدرسه و دوستان دچار مشکل می‌شوند.

علائم تکانشی در نوع دوم، هنگامی ظاهر می‌شود که کودکان مبتلا، بدون فکر کردن دست به انجام عملی بزنند. تمرکز بر روی یک موضوع واحد برای این کودکان بسیار سخت است. کودکان تکانشی نمی‌توانند با تأمل به ارزیابی یا پیش‌بینی حوادث و اندیشیدن به راه‌های مختلف برای حل مسائل و مشکلات، بپردازند. از این روی اکثر اعمالشان بدون تفکر انجام می‌گیرد.

پاسخگویی نامناسب و خارج از نوبت به سؤالات در کلاس درس، بروز رفتارهای جسورانه، پرت کردن اشیاء و یا اذیت کردن بچه‌های دیگر از علائم تکانشی در این کودکان است.

چهار نشانه اصلي در افراد دچار اين اختلال به طور مشترك وجود دارد اما واقعيت اين است كه هيچ يك از اين نشانه ها به تنهايي نمي تواند نشانه قطعي وجود اين اختلال باشد و براي رسيدن به نتيجه نهايي، بررسي هاي تكميلي رفتاري مورد نياز است.

1- اين كودكان نمي توانند حتي براي مدت كوتاهي، بدون حركت در يك جا بمانند. حتي در شرايطي كه آنها را مجبور به اين كار كنند، مدام در جاي خود تكان مي خورند و با وسيله اي (دسته هاي صندلي يا ريشه هاي فرش) بازي مي كنند. گاهي سر جاي خود نيم خيز مي شوند، مي ايستند و آرام و قرار ندارند.

2- به طور معمول آستانه توجه در اين كودكان پايين است. يعني وقتي مشغول كاري هستند، هر صدا و علامتي از اطراف مي تواند توجه آنها را به سوي خود جلب كند. در واقع كودكان بيش فعال هميشه گوش به زنگ وقايع جانبي هستند.

3- تمركز در كودكان بيش فعال ضعيف است. اين نشانه كه در اصل مربوط به آستانه تحريك پايين در آنهاست، باعث مي شود كودك نتواند ذهن خود را به موضوع هايي كه نياز به تمركز دارند، معطوف كند.

4- كودكان مبتلا به بيش فعالي معمولاً كودكان پرخطري هستند. اين كودكان از فعاليت هاي پرخطر ترسي ندارند و معمولاً آن را به راحتي انجام مي دهند. مثلاً بدون ترس از افتادن، بدن خود را از پنجره یا ارتفاع بيرون مي برند يا بدون ترس طبيعي كه كودكان از وسايل برنده مثل چاقو دارند، با اين وسايل كار مي كنند.

سایر خصوصیات مشخص کننده این اختلال عبارتند از: در مدرسه این کودکان قادر به انجام دستورالعمل ها نبوده و نیازمند توجه بیشتری از جانب معلمین هستند. در خانه، خواسته های والدین خود را بطور کامل انجام نمی دهند. این کودکان مستعد رفتار خلق الساعه هستند، بی ثباتی هیجانی نشان می دهند، و تحریک پذیر و انفجاری هستند.

چهار نشانه ای که در بالا اشاره شد معمولاً از نشانه هاي اصلي براي شناسايي افراد دچار بيش فعالي است اما به غير از اينها، مواردي نيز وجود دارد كه بعنوان ملاك هاي تشخيصي اختلال بيش فعالي/ کمبود توجه شمرده مي شوند:

الف:وجود مورد (1) يا (2):

(1) شش مورد يا بيشتر از علائم بي توجهي زير كه حداقل 6 ماه طول بكشد و شدت آنها به حدي باشد كه غيرانطباقي بوده و با سطح رشد ناهماهنگ باشد:

بي توجهي

A- غالباً از توجه كافي به جزئيات در مي ماند يا فعاليت هاي تحصيلي، كار يا ساير فعاليت ها را با بي دقتي انجام مي دهد.

B- غالباً در حفظ توجه بر روي تكاليف يا فعاليت هاي مربوط به بازي ها مشكل دارد.

C- غالباً به نظر مي رسد وقتي با او صحبت مي شود، گوش نمي دهد.

D- غالباً دستورالعمل ها را كامل اجرا نمي كند و كار درسي، وظايف و تكاليف محيط كار را تكميل نمي كند ( كه دليل آن رفتار مقابله اي يا نفهميدن دستورات است).

E- غالباً در سازمان دهي تكاليف و فعاليت ها ناتوان است.

F- اغلب از تكاليفي كه نيازمند فعاليت ذهني مستمر است اجتناب مي كند، نفرت دارد يا در اقدام به آن مردد است مانند كار درسي يا تكاليف خانگي.

G- غالباً اشياي لازم براي انجام تكاليف و فعاليت ها مثل مداد یا کتاب را گم مي كند.

H- محرك هاي بيروني غالباً حواسش را به آساني پرت مي كند.

I- در فعاليت هاي روزمره غالباً فراموشكار است.


(2) شش مورد از علائم بيش فعالي- تكانشگري زير كه حداقل به مدت 6 ماه طول بكشد و شدت آن در حدي است كه غيرانطباقي يا ناهماهنگ با ميزان رشد تلقي مي شود:

بيش فعالي

A- غالباً دست ها و پاهايش بي قرار است و روي صندلي تكان مي خورد.

B- غالباً در كلاس درس يا جاهاي ديگري كه انتظار مي رود شخص نشسته باقي بماند، صندلي را ترك مي نمايد.

C- غالباً در جاهايي كه مناسبتي ندارد مي دود يا از در و ديوار بالا مي رود. در نوجواني يا بزرگسالي همراه با احساس ذهني بي قراري است.

D- غالباً در اشتغال بي سر و صدا به فعاليت هاي تفريحي و بازي ناتوان است.

E- غالباً در حال حركت است و به نظر مي رسد موتوري به حركتش وا مي دارد.

F- غالباً زياد حرف مي زند.

تکانشگری

G- غالباً قبل از اينكه سوال تمام شود با عجله و دستپاچگي جواب هايي مي پراند.

H- غالباً در انتظار كشيدن براي نوبت ناتوان است.

I- غالباً حرف ديگران را قطع كرده يا مداخله مي كند.


ب: برخي علائم بيش فعالي- تكانشي يا بي توجهي كه منجر به اختلال شده و قبل از 7 سالگي وجود داشته است.

پ: بر اثر علائم در دو يا چند زمينه مثل مدرسه يا خانه پسرفت هايي ايجاد شده است.

ت: بايد شواهد آشكاري از تخريب قابل توجه باليني در عملكرد اجتماعي، شغلي يا تحصيلي وجود داشته باشد.

ث: علائم منحصراً در جريان اختلال نافذ رشد، اسكيزوفرني يا ساير اختلالات سايكوتيك روي نداده باشد و يك اختلال رواني ديگر مثل اختلال خلقي، اختلال اضطرابي، اختلال تجزيه اي يا اختلال شخصيت توضيح بهتري براي آن نيست.

 

سبب‌ شناسی

جنبه‌های متعددی از نظر وراثت، عوامل مربوط به هنگام تولد، عوامل عصب ‌شناختی، عوامل نوروفیزیولوژیایی، حساسیت غذایی، متغیرهای محیطی  و... در ایجاد این اختلال مؤثر هستند و رابطه ای قابل انتظار بین آن و انواعی از اختلالات دیگر که بر عملکرد متغیر تأثیر می گذارند، نظیر اختلالات یادگیری، وجود دارد. ضمناً عوامل زمینه ساز ممکن است مشتمل بر مزاج کودک، عوامل ژنتیک- خانوادگی و توقعات جامعه برای رعایت رفتار یا عملکرد معمول و پذیرفته شده، وضع اجتماعی- باشند.صفحه قبل 1 صفحه بعد

پیچک

سفارش تبليغات
میکروتیک | فرش کاشان | آژانس هواپیمايی | طراحی بنر | اجاره منزل مبله | آموزش بازاریابی | میز کانتر | گیت کنترل تردد | اجاره سوئيت در شيراز | نوبت دهی پزشکان شیراز | پاپ آپ نمایشگاهی | دکتر نوروزیان | ثبت برند | منزل مبله شیراز | ثبت شرکت | منزل مبله | محمد دبیری
X
تبليغات